- ÚVOD
- HISTÓRIA
- ORGANIZAČNÉ ČLÁNKY ŠKOLY
- ŠPECIÁLNE VZDELÁVANIE
- VOĽNOČASOVÉ AKTIVITY
- STRÁNKY O POSTIHNUTIACH
- TERMINOLOGICKÝ SLOVNÍK
- ČASTÉ OTÁZKY
- ZAMESTNANCI
- KONTAKTY
- AKTUALITY
- GALÉRIA
- PROPE FORTUNA
- ZVEREJŇOVANIE DOKUMENTOV
- PROFIL VEREJNÉHO OBSTARÁVATEĽA
- VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTA
Celkom:200012
Dnes:10
Špeciálna základná škola
Hlavným cieľom školy je poskytnúť také vedomosti a zručnosti, žiakom aby sa mohli čo najlepšie a čo najsamostatnejšie zapojiť do pracovného procesu a života spoločnosti.
Obsah vzdelávania v špeciálnej základnej škole (ďalej ŠZŠ), je prispôsobený druhu a stupňu postihnutia žiakov. Na základe týchto postihnutí je ŠZŠ vnútorne diferencovaná na vzdelávacie varianty, v ktorých sa žiaci vzdelávajú podľa učebných plánov a učebných osnov variantu A ,B . Žiaci, ktorých nemožno vzdelávať podľa týchto variantov, sa vzdelávajú podľa individuálnych vzdelávacích programov /vzdelávací variant C/. Vzdelávací variant A má 9 ročníkov a variant B alebo C 10 ročníkov.
Vzdelávací variant A
Učebný obsah variantu A je určený pre žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím.
Obsah vzdelávania je v porovnaní so základnou školou mierne redukovaný. Rešpektuje pomalšie tempo žiakov a viac aplikačných a korekčných cvičení.
Vzdelávací variant B
Učebný obsah podľa variantu B je určený pre žiakov v strednom stupni mentálneho postihnutia a poskytuje základy vzdelania. Je zredukovaný na osvojenie si základných vedomostí, zručností a návykov.
Vzdelávací variant C- individuálny vzdelávací program.
Učebný obsah podľa variantu C je redukovaný na rozvoj manuálnych zručností a komunikačných schopností, na osvojenie základných poznatkov využiteľných v bežnom živote. Realizuje sa prostredníctvom individuálnych vzdelávacích programov.
Výchovno-vzdelávací proces v škole kladie dôraz na individuálnu vzdelávaciu cestu každého žiaka a na jeho základné ľudské potreby.
Špeciálna základná škola svoje ciele dosahuje uplatňovaním vysokej špeciálno-pedagogickej odbornosti a uplatnením moderných vyučovacích foriem, metód a prostriedkov.
Pre vyučovací proces využívame klasické a odborné učebne, dielne, počítačovú učebňu, školskú kuchyňu a školský pozemok.